The unit rate is the rate for one unit of a given quantity. - PowerPoint PPT Presentation

Loading...

PPT – The unit rate is the rate for one unit of a given quantity. PowerPoint presentation | free to download - id: 8442fc-YjJmZ



Loading


The Adobe Flash plugin is needed to view this content

Get the plugin now

View by Category
About This Presentation
Title:

The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.

Description:

The unit rate is the rate for one unit of a given quantity. Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items ... – PowerPoint PPT presentation

Number of Views:64
Avg rating:3.0/5.0
Slides: 13
Provided by: campbe99
Category:
Tags: given | one | quantity | rate | unit

less

Write a Comment
User Comments (0)
Transcript and Presenter's Notes

Title: The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.


1

Finding Unit Rate
  • The unit rate is the rate for one unit of a given
    quantity.

2
Finding Unit Rate can save you money!
Unit Price Price per Item Measure or
Count of Items
  • Allows shoppers to compare the prices of items
    quickly and easily

3
Genuardis
Unit Price
Unit Price 2 50 plates
Paper Plates
0.40 per plate
Unit Price 2 9 oz.
For 9 oz.
0.22 per oz.
Cereal
Unit Price 2 13.75 oz
For 13.75 oz.
0.15 per oz.
Coffee
4
Oranges 4 lb. Bag 2.99 Unit Price?
M Ms 14 oz. Bag for 2.69 Unit Price?
5
Safeway Select Detergent 300 oz. 10.99 What is
the Unit Price?
Wisk Laundry Detergent 100 oz. 4.99 What is the
Unit Price?
What is the better buy?
6
Dixie plates 2.49 24 count Unit Price (per
plate)?
Hefty plates 2 for 4.00 50 count (each
pkg.) Unit Price (per plate)?
Which is the better buy?
7
Genuardi's
Cheerios 3 for 6 13.75 oz. boxes Unit Price
(per oz.)?
Giant Food Stores
Cheerios 3 for 7.00 15 oz. boxes Unit Price (per
oz.)?
Which is the better buy?
8
Bounty 8 rolls 5.99
Thirsty 2 rolls 2.99
Now you want to compare these two brands, which
are both on sale. You have determined that you
want 8 rolls of paper towels. Which brand will
you buy?
9
Comparison Shopping Finding the Better Buy
  • Finding the Better Buy is determining which
    size, store, or deal will give you the most
    product for your money
  • We use Unit Prices to compare product sizes to
    find the better buy
  • We also use Unit Prices to determine which store
    or deal will give us the better buy

10
Unit Rate is not just for shopping
  • Amy can read 88 pages in 4 hours. What is the
    unit rate? (How many pages can she read per
    hour?)

11
  • Samuel checked his heart rate. He counted 150
    beats in two minutes. Calculate his heartbeats
    per minute.

12
Did you know you were calculating slope (rate of
change) this whole time? Check it out
  • Which is the better buy?
  • Guss Gas Station sells gas using the following
    equation C 3.35g
  • (C total cost, g of gallons)
  • Sallys Station uses the following table

Gallons of Gas Total Cost
2 7
4 14
6 21
About PowerShow.com